Mardin Bienali’nden yenilik: “Davet Edilen / Invited”

Mardin Bienali bu yıldan itibaren yeni bir bölüme ev sahipliği yapıyor. “Davet Edilen / Invited” başlıklı bu bölümde her bienalde, sanat dünyasından aktörler veya kurumlar sergi yapmaya davet edilecek; davet edilen de başka sanatçıları davet ederek her anlamda misafir hukukuyla ilerleyen bir sergi gerçekleştirecek.

İlki 5. Mardin Bienali ile eş zamanlı olarak 20 Mayıs – 20 Haziran 2022 tarihleri arasında düzenlenecek “Invited” ile çağdaş sanatın bildik statü ve görevlerinin dışında özerk bir yol, sergi yapma biçimi araştırılacak; bienalin ana sergisiyle dost ve paylaşımcı, sürdürülebilir bir sergi modeli deneye açılmış olacak.

Bu yılki davetini Mardin Bienali danışma kurulu ve yönetiminin yaptığı çağdaş sanat sergisi “Invited”, Adwait Singh’in küratöryol metninden ilham alacak. Davet edilen sanatçılar Alper Aydın, Ekin Saçlıoğlu, Erkan Özgen, İrem Tok, Itamar Gov ve Jennifer Steinkamp’in yapıtları, bienalin kavramsal çerçevesi olan “Çimenin Vaadi”nde altı çizilen takas, cömertlik, armağan ekonomileri gibi öne çıkan kavramların ışığında başka ilişki biçimlerini araştıracak.