Danışma Kurulu


Döne Otyam

Tevfik Fikret Lisesi ve Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili Ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Bilkent ve Hacettepe Üniversitesi’de sanat üzerine dersler aldı. Çeşitli sanat galerilerinde yöneticilik yaptı, sergiler düzenledi. Abitus Sanat Projeleri ve Galeri Zon’u kurdu. Bazı TV kuruluşunda sanat programı ve sanat yönetmenliği yaptı. Dergi ve gazetelerde sanat üzerine röportajlar yaptı. İstanbul’da Dolmabahçe Kültür Merkezi’nde ‘’Sudaki Suret’’ , Ankara Garı ve İstanbul Haydarpaşa Garı’ndaki ‘’Buradan Çok Uzakta’’ , Mardin’de ‘’Davetinizi Aldım Teşekkürler’’ küratörlüğünü yaptığı sergiler arasındadır. 1. Mardin Bienali’nin küratörlüğünü de yapan Döne Otyam halen sanat danışmanlığı yapmaktadır.

Ferhat Özgür

1965 Ankara’da doğdu. Halen bu kentte yaşıyor ve çalışıyor. Video, fotoğraf, enstelasyon ve resim gibi farklı alanlarda çalışan sanatçı, yapıtlarında ağırlıklı olarak büyük kent olgusunu ve kentsel dönüşüm gelgitlerini irdelemekte, değişen yerler ve zamanlarla ilgili bellek kırıntılarına tutunmakta, toprak nasıl kent oluyor sorusuna yanıtlar aramak için yola çıkmaktadır. 6.Berlin Bienali, 10.İstanbul Bienali, 1.Tiran Bienali ve 8.Kahire Bienali’ne katılan sanatçının yapıtları aralarında, Magazin 4 Kunstverein-Bregenz / Avusturya, Casino Luxembourg Forum d’Art Comtemporain / Lüksemburg, Ludwig Forum-Aachen / Almanya, Stiftelsen 3 14- Bregenz / Norveç, Stimultania-Strasbourg / Fransa, Centre Pasquart Forum d’art Comtemporain- Biel / İsviçre, Trienale Bovisa –Milan / Italya, Huarte Contemporary Art Center / İspanya, Fotografie Forum Frankfurt / Almanya gibi pek çok çağdaş sanat mekanındaki etkinliklerde yer aldı.

Ayşegül Sönmez
Bağımsız sanat eleştirmeni, gazeteci ve öğretim görevlisi. 1975 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı’nda gerçekleştirdi. Siena Üniversitesi sanat tarihi bölümünde karşılaştırmalı sanat tarihi dersleri aldı. MÜGSF Resim bölümünde Modernizme Rağmen Modern başlıklı teziyle yüksek lisansını tamamladı. Halen aynı bölümde doktora yapıyor. 1993 yılından itibaren Negatif, Kim gibi çeşitli aylık dergilerde ve 1997 yılından itibaren düzenli olarak Milliyet gazetesinde muhabirlik ve köşe yazarlığı yaptı. Halen Radikal gazetesi yazarlığı yapıyor. 15 sanatçı en sevdiği plakları sunar/ Mine Sanat Galerisi(2005), Engelli Edebiyat ve Suç Ortakları/Tüyap Kitap Fuarı(2006), Mario Rizzi Toplu Gösterimi 29. İstanbul Film Festivali (2010) gibi çeşitli projelerin komiserliğini üstlendi. 2008 yılında Frankfurt Kitap fuarı çağdaş sanat yayınları editörü oldu. 2009 yılında AICA-Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği- Türkiye başkanlığı görevini sürdürdü. 2010 yılı Kyoto Ödülleri Sanat ve Felsefe jürisinde yer aldı. Kadın başına bir festival isimli bir oluşum başlattı. Kadın hakları ve feminist sanat pratiği alanında çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyor. Haksız Tahrik isimli deneysel bir sergi kitabı var. Çeşitli uluslararası yayın ve kitaplarda makaleleri bulunuyor. Düzenli olarak Akbank sanat ve Garajİstanbul’da panel ve canlı söyleşiler düzenliyor. Okan Üniversitesi güzel sanatlar fakültesinde öğretim görevlisi.

Paolo Colombo

2008’den itibaren İstanbul Modern’de sanat danışmanlığı yapmaktadır. 2011’de yapılan 3. Selanik Bienali’nin küratörlerinden olmuş ve 1999’daki 6. İstanbul Bienali’nin küratörlüğünü yapmıştır. 2001-2007 yıllarında Roma’da bulunan 21.yy. Sanatı Ulusal Müzesi (Museo Nazionale delle Arti del XXI Secolo) küratörü olan Paolo Colombo, 1989-2000 arasında Cenevre’deki Çağdaş Sanat Merkezi’nin (Centre d’art contemporain) direktörü olmuştur. Colombo ayrıca çeşitli ödüllü filmlerin ortak yapımcılığını da üstlenmiştir. 2012 de gerçekleştirilen Mardin Bienal’in küratörlüğünü üstlendi.

Hakan Irmak

1982 Mardin’de doğdu. 2006’da Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi Grafik mezunudur. Hacettepe Üniversitesi, Reklam Grafiği yüksek lisans programına katıldı. Mardin Sinema Derneği kurucu üyelerinden ve derneğin genel sekreterliği görevine devam etmektedir. Mardin’de gerçekleştirilen Mardin Film Festivali, Mardin Tiyatro Festivali ve Mardin Resim Sempozyumu gibi ulusal ve uluslarası etkinliklerin görsel yönetmenliği yaptı. Mardin ve İstanbul’da yer alan Çivi Yaratıcı Fikirler reklam ajansının kurucusu ve ajans başkanı olarak birçok sanat kurumunun kurumsal kimliğini ve birçok müze ve sanatçının katalog çalışmaları tasarladı. 1. ve 2. Mardin Bienali katılımcısı olmanın yanı sıra küratörsüz gerçekleşen 3. Mardin Bienali ekibinin içinde yer aldı. 2010’dan beri gerçekleşen Mardin Bienali’nin hem görsel yönetmenliğini hem de koordinatörlüğünü yapmaktadır. Abitus Sanat Projeleri’nin gerçekleştirdiği sanat projelerinin ve sergilerin düzenlenmesinde yer alarak çalışmalarına Mardin ve İstanbul’da devam etmektedir.

Mardin Sinema Derneği Adına

Mehmet Hadi Baran

1964 Mardin’de doğdu ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini Mardin’de aldı. Mardin Belediyesinde uzun yıllar Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü yaptı. 2006’da ilki gerçekleşen Mardin Film Festivali’nin düzenlenmesi ve genel koordinatörlüğünü yaptı. Mardin Sinema Derneğinin kurucu üyeleri arasında bulunup 2010 yılından beri başkanlığını yürütmektedir. 1. ve 2. Mardin Bienali koordinatörlüğünü yaptı. En son Artuklu Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevini 3 yıl kadar sürdürdü 3. ve 4. Mardin Bienali danışma kurulu içerisinde yer almaktadır.

Mehmet Sait Tunç

Mehmet Sait Tunç 1964 Mardin doğumludur. İşletme ve Sosyoloji alanında lisans eğitimi almıştır. Mardin Sinema Derneğinin kurucu üyelerinden olup dernekte başkan yardımcılığına halen aktif olarak devam etmektedir. İzmir’deki Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliğinin yönetim kurulu üyesidir. Mardin ili ve ilçelerinde 128 sözlü tarih çalışması yapmıştır. Yönetmenliğini Uğraş Salman ile beraber yaptığı “Anlat Bana, Dövmeler, Ağıtlar, Hikâyeler “ isimli belgesel filmi, sinema otoriterlerince 2012 yılında düzenlenen 65. Cannes Film Festivali kapsamında basılan Türk Sinemasını tanıtan katoloğa girmiştir. Aynı zamanda 2. Roma Film Festivali İstanbul Film Festivali, İzmir Kısa Festivali ile birlikte birçok ilde gösterime girmiştir. Mardin Film Festivalinde uzun süre etkinlik koordinatörlüğü görevinde bulunmuş ve 3. Mardin Bienalinde iki çalışması ile yer almıştır. Uysal Yenipınar ile birlikte “Güneydoğu Anadolu Geleneksel Dövme Sanatı Beden Yazıtları “ isimli kitabı 2013 yılında yayınlanmıştır.