Mardin, Haziran Başlarında İlginç Bir Bienale Hazırlanıyor.

Mart ayında Vali Hasan Duruer’in büyük katkısıyla Mardin’de yerli yabancı otuzu aşkın sanatçının katılımıyla büyük bir sanat şöleni yaşanmıştı. Medeniyetler buluşması konulu panellerin yanı sıra orada o atmosferde oluşturulan resimler de 1 Nisan’dan itibaren sanatseverlere sunulmuştu.

Bu defa da Mardin, Haziran başlarında ilginç bir bienale hazırlanıyor. Valilik ve Başbakanlık GAP İdaresi tarafından düzenlenecek Döne Otyam küratörlüğündeki Mardin 1. Sanat Bienali’nde otuzu yurtdışından farklı ülkelerden 65 sanatçı yer alacak. Henüz ilk yılını yaşayacak bienal mekanları ise yeni bir restorasyonla eski kimliğine kavuşturulan Kasımiye Medresesi ile Zinciriye Medresesi ve yine tarihi bir konak olarak tespit edilmiş.

4 Haziran’da Burhan Öcal konseriyle açılacak bu etkinlik 5 Temmuz’a kadar devam edecek. Turizm mevsiminin başladığı bir dönemde yer alacak olması nedeniyle yurtiçinden olduğu kadar yurtdışından da bir hayli ilgi toplaması beklenen Mardin I. Sanat Bienali konusunda gelecek sayılarımızda da geniş bilgiler sunmayı umut ediyoruz.