Bienalin Mardin’e Kattığı Işık

Murat Çelik: Sevgili dostum Döne Otyam’ın nasıl bir heyecan ve her türlü zorluğuna rağmen nasıl bir özveri, hatta aşk ile uğraştığının şahitlerinden olduğum için ‘Mardin Bienali’ni çok merak ediyordum.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile TRT’de canlı yayına çıkmadan önce yaklaşık iki saat boş vaktim vardı.

Döne Otyam ile birlikte Mardin Bienali’ne can veren diğer iki isim Canan Budak ve Hakan Irmak. Hakan Irmak, bienal mekanlarını açtırdı, birlikte gezdik.
Mardin Bienalini gece gezen ilk kişi olarak kayıtlara geçmek ilgilendirmiyordu beni.

Mardin’in ışığına ışık katmış bienal. Geçen yılın ekim ayında başlaması gerekirken Kobani olayları yüzünden ertelenen ‘Mitolojiler’ konseptli etkinlik, 15 Haziran’a kadar kentte.

100 yıl sonra ilk kez kapıları açılan Mor Efrem Manastırı, Alman Karargahı, Keldani Kilisesi, Mardin Müzesi, Videoist, Açık Hava Sineması (Cun Cinema) ve Mardin Çarşısı gibi mekanlarda yaşam bulan 3’üncü Mardin Bienali, bir küratörün değil, bizzat kentte yaşayan Mardinlilerin kollektif çalışmasıyla ortaya çıkmış.

Dünyanın farklı coğrafyalarından 62 sanatçının eserlerinin yer aldığı Mardin Bienali, hem tam manasıyla özgün hem de çok ama çok etkileyici.

Yukarıda adı geçen 3 özel insan ile birlikte çalışıp, emek veren bir grup sanatsever başta olmak üzere bütün Mardinliler’e bir teşekkür borcumuz var.