Ceren Oran & Burcu Yılmaz
İstanbul, 1984 & Kocaeli, 1981

Ceren Oran 1984 yılında İstanbul’da doğdu. Dans eğitimine Alman Lisesinden mezun olduktan sonra 2004 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Modern Dans Bölümünde başladı. 2006 yılında eğitimine devam etmek için SEAD (Salzburg Experimental Academy of Dance)’a geçtikten sonra ve yine bu okulda koreografi araştırmaları (ICE) konusunda master yaptı. 4 yıl Avusturya’da Toihaus isimli tiyatroda çalışan koreograf, bu tiyatronun çatısı altında yetişkinler için birçok projede dansçı olarak sahneye çıkarken, okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar için dans tiyatroları sahneledi. Çalıştığı tiyatronun dışında serbest olarak Avrupa, Türkiye, Orta ve Kuzey ve Güney Amerika’da çeşitli proje ve festivallerde farklı koreograf, dansçı, müzisyen ve oyuncularla sahne aldı ve proje yürütücülüğü yaptı. İki senedir Istanbul Moda Sahnesi’nde okul öncesi çocuklara yönelik hareket tiyatroları tasarlamakta ve yönetmektedir. 2010 yılından beri onlarca farklı şehirde Soundpainting isimli eş zamanlı kompozisyon tekniğini kullanarak çeşitli gruplarla yaratıcı atölyeler düzenleyip disiplinler arası projelere de öncülük etmektedir.

Burcu Yılmaz dansçı, eğitmen ve kültür yöneticisi. Kültürel miras ve sanat yönetimi ve performans sanatları eğitimi aldı. Anadolu Kültür (Türkiye), Friche Laiterie (Fransa), Global Heritage Fund (A.B.D) gibi farklı ulusal ve uluslararası kurumlarda çalıştı. Dansçı ve oyuncu olarak Villa Theatre (Fransa) ve Altenburg Devlet Tiyatro’sunun (Almanya) projelerinde yer aldı. A Corner in the World ekibinin parçası olarak bomontiada ALT’ın eş- küratörlüğünü üstleniyor. Soundpainting’le 2011 yılında Fransa’da performans sanatları üzerine yüksek lisansı eğitimi sırasında tanıştı. Bu dili yaratan Walter Thompson’in ve başka eğitmenlerin atölyelerini takip etti. Son yıllarda farklı disiplinlerden gelen amatör ya da profesyonel sanatçılar, çocuklar ve gençlerle atölyeler yapıyor ve gösteriler hazırlıyor. Bugüne kadar Türkiye, Nepal, Fransa ve Almanya’da yaratıcı dans, hareket ve ses, doğaçlama üzerine birçok atölye çalışması gerçekleştirdi. Aynı zamanda, bu dili geliştirmek için Walter Thompson tarafından kurulan Think-tank’in de üyesi. Atölye/ders verdiği yerlerden bazıları: Strasbourg Üniversitesi Performans Sanatları Bolumu, Centre International de Rencontres Artistiques (CIRA) Strasbourg, Çanakkale Çocuk Bienali, Sirkhane Mardin, Balans Dans ve Ritim Festivali, Kathmandu Jazz Konservatuarı, Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararasi Tasarım Haftası, Kuzey Kıbrıs.

 

Sergilenen İşler

“Çocuklar için Doğaçlama Atölyesi: Soundpainting”, 26-27 Mayıs, 11:00-12:30, 90 dak.,
Mardin Müzesi ile işbirliği içinde

Dansçı ve eğitmenler Ceren Oran ve Burcu Yılmaz bienale 7-11 yaş arası çocuklara yönelik bir doğaçlama atölyesi ile katılıyorlar. “Soundpainting”, performans sanatlarına yönelik geliştirilmiş multidisipliner ve uluslararası bir işaret dili olarak tanınıyor. Müziğin iyileştirici gücünden ve yaratıcılığı tetiklemesinden yola çıkıyor. Yönetmenin kelimeleri kullanmadan işaret diliyle verdiği talimatlar çerçevesinde katılımcılar/performansçılar hem kendi doğaçlamalarını geliştirme ve yaratacılıklarını gösterme olanağı buluyorlar hem de ekip çalışmasını deneyimliyorlar. Atölye, “Beden Dili” bölümünün odağını oluşturan, bir mecra yada bir sanat eserinden ziyade sanatın insanlarla ve geniş sosyal çevreyle nasıl ilişkilenebileceği üzerine bir sorular dizisi olarak “performans” olgusuna dair katılımcı türden bir öneri olarak öne sürülüyor.

Mekan:Mardin Müzesi