Ramize Erer
Kırklareli, 1963

Ramize Erer karikatürist, ressam, öykü yazarı ve feminist. Karikatürlerinde, tabuları yıkarak, kadın figürleriyle geleneksel cinsiyet rollerine saldırmaktadır. Henüz 16 yaşındayken, Türkiye karikatürünün önemli ismi Oğuz Aral’in yayınladığı haftalık Gırgır dergisinde çizmeye başladı. İlk kitabi Bir Bıyıksız 1990 yılında yayınlandı. 1999 yılında yarattığı Kötü Kız karakteriyle ün kazanmaya başladı. Kötü Kız, Radikal gazetesinde 10 yılı aşkın bir süre yayınlandı. Feminist Pazartesi dergisi için Tüpçü karakterini yarattı. Gazetelerdeki islerinin yanı sıra Erer, Hıbır ve LeMan mizah dergileri için karikatürler çizdi. 2011 Mart’ında, dünyada sadece kadınlara hitap eden, tek feminist mizah dergisi olan Bayan Yanı’nın kurucuları arasında yer aldı. Meslek hayati boyunca, bugüne kadar, on bini aşkın karikatür ve illüstrasyon çizmiştir.

Ramize Erer, son yıllarda tekrar resim yapmaya başladı ve 2016’da İstanbul’da bir karma sergiye katılım daveti aldı. 2016’da kişisel sergisini açtı. Karikatürlerinde feminizm olgusu nedeniyle Angoulême International Comics Festival, 2017 Yaratici Cesaret Ödülü (Couilles-au-cul Prize) sanatçıya verildi.

Çalışmaları arasında Bir Bıyıksız, Eşi Nadide , Kötü Kız, Tehlikeli İlişkiler Evlilik ve Kız Hikayeleri bulunmaktadır. Kötü Kız albümü Almancaya, Evlilik İtalyancaya çevrilmiştir. Chica dü lüks Almancaya çevrildi ve Almanya’da yayınlandı.

 

Sergilenen İşler

“Barışa” 2018, duvar-yerleştirme, değişen ölçüler

Özgürlük olgusunu annesinden aldığını belirterek, o’nu ilk feminist yol göstericisi olarak tanımlıyor Ramize Erer. İfade edemediği kızgınlığını, hislerini, umutlarını, hayal kırıklıkların ise, karikatür aracılığıyla görünür kılıyor. Karikatür bu bağlamda güçlü ve etkin araçlardan birisi; zira mizah bazen önemli bir olgunun yumuşatılmasına yarayabilir, ama çoğu zaman da bunun tam tersi direkt bir etkiye sahiptir. Dada’dan Fluxus’a uzanan çizgide neo-avangardın mizah, şaka ve oyun vurgusunu, Erer’in karikatürleri ve öyküleriyle birleştirerek, Mardin Bienali’ndeki çizimleri üzerinden okumak, farklı bir anlam üretebilmemizi sağlıyor. Karikatür önemli bir ifade aracı. Peki ya içerik hakkında ne söyleyebiliriz? Ramize Erer, insanların görünüşleri, duruşları, ilişkileri üzerinden ikonografisi okunabilir bir ifade sunarken, bazen en küçük detaylar dahi bir malzeme ve anlamı pekiştirici bir unsur rolünü üstleniyor. Sanatçı anlamı üretirken, toplumsal cinsiyet kodlarını tersyüz etme stratejisinden yararlanıyor. Bu, karikatürün ve çağdaş sanatın birbirine yaklaştığı önemli üretim tipolojilerinden birisi. Bu şekilde bireyin iç-dünyasındaki çelişkileri ve toplumsal yaşamındaki çatışmalarını görünür kılıyor. Bunu mikrokozmostan makrokozmosa uzanan bir önerme olarak değerlendirmek gerekir. Sanatçının manzaraları, figürleri ve ilişkileri bu evrensel bağlam içerisinde anlam kazanmaktadır.

Mekan:Alman Karargahı