Albena Baeva
Sofya, 1983

Albena Baeva, İnteraktif (etkileşimli) tasarım, deneysel video ve performans üzerine çalışmaktadır. Kentsel mekanlar için yarattığı etkileşimli enstalasyonlarında teknoloji, yaratıcı programlama ve Kendin Yap metotlarını kullanmaktadır.

Sofya’daki Ulusal Sanat Akademisi’nden aldığı Restorasyon (2008) ve Dijital Sanat (2010) olmak üzere iki yüksek lisansı bulunmaktadır. Kendisi, aynı akademide 12.yy ve 21. yüzyıl arasında uygulanan sanat teknolojileri üzerine ihtisas yapmaktadır. 2011 yılında Uluslararası ESSL Sanat Odülü’ne ve Viyana Sigorta Grubu’nun Özel Davetine’ne layık görülmüştür.

Disiplinlerarası performans ve etkileşimli tasarım stüdyosu platformu Runabout project’in ve Reaktiv’in ortak kurucularındandır. Runabout projesinde müzisyenler, dansçılar, şairler ve mühendislerle birlikte yeni etkileşimsel performans enstrümanları yaratmaktadır.

Eserlerinin Essl (Avusturya 2011), EMMA (Finlandiya, 2013), Vojvodina Çagdaş Sanat Müzesi’nde (Sırbistan, 2015) yer almasının yanı sıra, Avusturya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs, Danimarka, Fransa, Finlandiya, Almanya, Macaristan, İtalya, Litvanya, İsviçre, Sırbistan, Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çağdaş sanat galerileri ve festivallere video ve diğer performanslarıyla katılmıştır.

 

Sergilenen İşler

“South Mountain Madonnası, Savamala Kazı, Rodina Adındaki Domuz, Coral Koyunu”,
2016-2017, kompozit üzerine baskı, arttırılmış gerçeklik, 100x70 cm.

“İsimsiz”, 2018, kolaj, arttırılmış gerçeklik

(Tüm fotoğraflar :Albena Baeva ; Coral Koyunu: Gergana Baeva)
(Tüm metinler: Gergana Baeva).

“South Mountain Madonnası”, “Savamala Kazı”, “Rodina Adındaki Domuz” ve “Coral Koyunu” Belgrad’daki Sahil Şeridi Projesi, Bulgar KTB Bankası’nin iflası gibi siyasi yolsuzluk, Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısında yaban doğanın korunmasına yönelik mücadele ya da Phoenix, Arizona’daki göç gerçeği gibi sosyal konulara değinen kolajlardan oluşmaktadır”.

Mekan:Alman Karargahı