Mêkanlar

açıklama açıklama açıklama…

MOR EFREM MANASTIRI
MOR EFREM MANASTIRI

Mor Efrem Manastırı, Süryani Katolik cemaatine ait olup, Süryaniler’in Antakya Patriği Cercis Şelhet Döneminde yaptırılmıştır. Kitabesine göre, Metropolit Mor Yakup Matay Ahmardakno tarafından 1884 yılında takdis edilmiştir. Manastır, “Mezmur” Kitabından Süryanice ve Arapça ayetler bulunan kitabelere dikkat çekmektedir.

Mardin Müzesi
Mardin Müzesi

1895 yılında Antakya Patriği Behnam Bani tarafından Süryani Katolik Patrikhanesi olarak yaptırılan bina, restore edilerek 1995 yılında müze olarak hizmete açılmıştır. Uzun süre dini amaçlı hizmet veren yapı, askeri garnizon, çeşitli siyasi parti merkezi, kooperatif binası, sağlık ocağı ve polis karakolu olarak da kullanılmıştır. Binayı Süryani Katolik Vakfı’ndan satın alan Kültür Bakanlığı, Mardin Müzesini Zinciriye Medresesinden alarak bu binaya taşımıştır.

MERYEM ANA KİLİSESİ
MERYEM ANA KİLİSESİ

Süryani Katolik Patriği Antuan Semheri tarafından 1860 yılında yaptırılan Kilise, doğu-batı sentezli bir üslupla inşa edilmiştir. Kilise 21 sütun üzerine oturtulmuştur. Kilise’de kemer, yuvarlak taş sütunlar ve avluda korkuluklar yer alır. Patriğin oturma yeri ve İncil vaaz yeri, üzüm salkımlı motiflerinin ahşap el işçiliği ile bambaşka bir görünüm sergilemektedir. Kilisenin “Varnadrun, Baharan “koro balkonu aküstiktir.

ALMAN KARARGAHI
ALMAN KARARGAHI

Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu ile ittifak yapan Almanların karargah olarak kullandığı İskender Atamyan Konağı, Mardin konaklarına benzer bir yapıya sahip ve 19. yüzyıla ait. Konağa ait çok sayıda fotoğraf bulunmakta. Konağı önemli kılan unsurlar, 1. Dünya Savaşı sırasında 1917’de Almanlar tarafından karargah olarak kullanılmış olması ve Mustafa Kemal Paşa tarafından da garnizon, konut, karargah olarak kullanılmış bir yapı olmasıdır.

YILDIZ HAMAMI
YILDIZ HAMAMI

Son dönemlerde aktif olmayan Yıldız Hamamı. Mardin 1. Cadde’nin hemen alt kısmında bulunan Sokul Bakar (İnekler Çarşısı) içerisinde yer alıyor.

MARANGOZLAR KAHVESİ
MARANGOZLAR KAHVESİ

Sipahiler ya da Tellallar Çarşısı olarak da bilinen Revaklı Çarşı’nın üst kısmında yer alan konak Marangozların kahvesi olarak işletilmektedir.

Revaklı Çarşı
Revaklı Çarşı

Sipahiler ya da Tellallar Çarşısı olarak da bilinen Revaklı Çarşı 17. yüzyıla dayanmaktadır. Yolun iki yanında ,Reyhaniye Camisi’nin batısında bulunan Revaklı Çarşı’nın yapım tarihi bilinmemektedir. Kitabesi günümüze gelemediği gibi kaynaklarda da kimin tarafından yaptırıldığı konusunda yeterli bir bilgi bulunmamaktadır. Çevresindeki revaklardan ötürü bu çarşıya Revaklı Çarşı ismi verilmiştir.

FERHAT SALMAN ATÖLYESİ
FERHAT SALMAN ATÖLYESİ

Sanatçı (1992, Mardin/Kızıltepe), Diyarbakır Güzel Sanatlar Lisesi’nden (2011) mezun oldu. 2015 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü’nü bitiren sanatçı, Mardin Artuklu Üniversite Güzel Sanatlar fakültesinde halen yüksek lisansına devam etmektedir.